Kuchnia w stylu skandynawskim

Skandynawia kojarzy nam się przede wszystkim z chłodem, surowością i minimalizmem. Jednak nie oznacza to, że stylistyka ta pozbawiona jest ciepłych i przyjaznych akcentów. Urządzając kuchnię w stylu skandynawskim możemy mieć pewność, że wnętrze będzie stylowe, funkcjonalne i zachęcające do przebywania w nim jak najdłużej. Radzimy, jak krok po kroku urządzić kuchnię, aby zachwycała niepowtarzalnym skandynawskim designem.

Styl skandynawski w umiejętny sposób łączy kwestie estetyczne z praktycznością i funkcjonalnością. Każde wnętrze powinno być przede wszystkim stworzone dla domowników i wygodne w codziennym użytkowaniu. Dlatego też, choć skandynawski design kojarzy się z surowością i prostotą, kuchnie urządzone w tym klimacie dalekie są od modnych kuchni laboratoriów, w których wszystkie elementy wnętrza czy akcesoria są głęboko pochowane. Kuchnia skandynawska jest wygodna, funkcjonalna, a wszystkie urządzenia czy akcesoria są tak zainstalowane czy poustawiane, aby były zawsze pod ręką.

Taki surowy, ale jednocześnie przyjazny dla użytkowników wystrój wnętrza doskonale sprawdza się w różnego typu kuchniach. Można sobie na niego pozwolić zarówno w niewielkich wnętrzach, jak i w dużych, przestronnych kuchniach połączonych z jadalnią. W klimacie skandynawskim dobrze wyglądają zarówno kuchnie zamknięte, jak i takie, które są otwarte na salon czy pokój dzienny. Wtedy trzeba jednak pamiętać, by oba wnętrza były utrzymane w tej samej stylistyce. Jeśli zdecydujemy się na skandynawską kuchnię, ale salon urządzimy w stylu glamour lub pokusimy się o industrialne wnętrze, efekt końcowy zdecydowanie nie będzie prezentował się zbyt dobrze.

Jakie są cechy stylu skandynawskiego?

Zanim zajmiemy się aranżacją wnętrza, warto na wstępie poznać główne cechy stylu skandynawskiego. Dominują w nim przede wszystkim duże i przestronne przestrzenie, jasna kolorystyka, naturalne meble i dodatki, a także ład i harmonia, które sprawiają, że wnętrze już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie uporządkowanego. W stylu skandynawskim duże znaczenie ma też ergonomia – meble mają być nie do oglądania, a do wygodnego użytkowania. Mocno designerskie pomysły i aranżacje w skandynawskiej kuchni raczej się nie sprawdzą. Nowoczesny design nie zawsze idzie bowiem w parze z funkcjonalnością i wygodą użytkowania. Od czego zacząć aranżację skandynawskiej kuchni? Na wstępie warto skupić się na kolorystyce.

Jasne kolory na ścianach i nie tylko

Kuchnia skandynawska powinna być jasna i przestronna. Doskonale sprawdzają się w niej białe lub jasne, pastelowe ściany. Nie tylko dają wrażenie przestrzeni, ale również optyczne powiększają one niewielkie pomieszczenia. Aby wnętrze dodatkowo wydawało się większe niż jest w rzeczywistości, warto zadbać również o aranżację okien. Powinna być ona tak zaplanowana, by wpuszczać do kuchni jak najwięcej naturalnego światła. Dobrym rozwiązaniem mogą być więc jasne, pastelowe rolety czy lekkie, drewniane lub bambusowe żaluzje. Nie sprawdzą się natomiast żadne ciemne tkaniny ani ciężkie zasłony, które nie tylko przytłaczają wnętrze, ale również zbierają wszelkie zapachy czy opary unoszące się w kuchni w czasie gotowania.

Nadmiar elementów zaszkodzi prostocie

Ściany w kuchni skandynawskiej niekoniecznie muszą być pomalowane farbami. Bardzo dobrze sprawdzają się również płytki ceramiczne w stonowanych odcieniach, które łatwo jest utrzymać w czystości. Dobrym rozwiązaniem może być też umieszczenie na jednej ze ścian fototapety z naturalnym widokiem, dzięki któremu podkreślimy chłodny, surowy, ale też bardzo bliski naturze wystrój. Pamiętajmy, by unikać ostrych, mocnych kolorów, kontrastów czy zbyt ozdobnych akcentów. Styl skandynawski nie lubi nadmiaru elementów, gdyż tworzy się wtedy niepotrzebne wrażenie chaosu. Jeśli całe pomieszczenie utrzymane jest w jasnych, pastelowych barwach, warto jednak nieco przełamać tę monotonię. Czasem jeden mocniejszy dodatek w ciemnym kolorze doda wnętrzu uroku i będzie ciekawym, przyciągającym spojrzenia akcentem kolorystycznym.

Postaw na naturalność

W stylu skandynawskim na topie jest wszystko, co jest naturalne lub jak najbardziej tę naturę imituje. W kuchni urządzonej w tym klimacie świetnie sprawdzi się więc naturalne drewno, kamień, a także tkaniny takie jak len czy bawełna. Można je wykorzystać jako obrusy na stołach lub na poduszki znajdujące się na krzesłach. Meble w kuchni skandynawskiej są przede wszystkim eleganckie, proste, pozbawione nadmiaru ozdób czy dodatków. Sekret ich uroku tkwi przede wszystkim w prostocie. Najczęściej wykonane są z naturalnego, surowego drewna i pomalowane na biało. Fronty i blaty najczęściej są gładkie, pozbawione ozdobnych oklein czy lakierowanych powierzchni. Meble w stylu skandynawskim bardzo często są otwarte – zamiast zamykanych szafek doskonale sprawdzają się półki i regały, dzięki czemu użytkownicy wszystko maja pod ręką. Poza naturalnym drewnem w kuchni można również umieścić elementy ze stali nierdzewnej, najczęściej w postaci uchwytów, stojaków na naczynia czy naczyń na owoce. Dzięki temu dodatkowo wprowadzimy do wnętrza chłód i surowość płynące ze stali.

A co na podłodze?

Planując wystrój skandynawskiej kuchni nie możemy zapominać o podłodze. Tu sprawdzi się przede wszystkim naturalny kamień w jasnej kolorystyce, która będzie świetnie współgrała z meblami oraz z barwą ścian. Dobrym rozwiązaniem może być też podłoga z naturalnego drewna, przede wszystkim w jasnych odcieniach. Drewniana podłoga nie tylko tworzy naturalny klimat wnętrza, ale również jest wygodna w użytkowaniu i przyjemna w dotyku. Po takiej kuchni można chodzić bosymi stopami, gdyż drewno jest ciepłe i nie powoduje wrażenia chłodu. Wybierając materiał na podłogę warto pamiętać, by kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale również praktycznymi. Podłoga powinna być łatwa w utrzymaniu w czystości, a także odporna na zabrudzenia i uszkodzenia. Jeśli więc decydujemy się na naturalne drewno, powinien to być któryś z mocnych i solidnych gatunków, takich jak dąb, jesion czy buk.

Natura zamknięta w zieleni

Planując wystrój skandynawskiej kuchni nie można również zapomnieć o zielonych dodatkach, które wzmocnią wrażenie naturalności i ekologiczności wnętrza. Dobrym rozwiązaniem będą naturalne, cięte kwiaty na stołach lub doniczki z zielonymi kwiatami na parapetach. Klimat wnętrza mogą też podkreślić naturalne zioła, które nie tylko świetnie się prezentują, ale również dodadzą smaku i aromatu potrawom przyrządzanym w skandynawskiej kuchni.

Skandynawska kuchnia ma wiele twarzy

Styl skandynawski w kuchni najczęściej wybierają młode i aktywne osoby, które stawiają przede wszystkim na funkcjonalność i wygodę użytkowania. Jeśli jednak przyjrzymy się różnym katalogom z wystrojem wnętrza, okazuje się, że kuchnie w stylu skandynawskim można urządzić na wiele sposobów. Niekoniecznie trzeba trzymać się wszystkich wymagań tej stylistyki, czasem można jedynie zainspirować się niektórymi rozwiązaniami. Pamiętajmy, że kuchnia jest przede wszystkim wnętrzem, które ma być dla nas wygodne i mamy czuć się w nim dobrze i komfortowo. Jeśli więc któreś z elementów skandynawskiego wystroju nam nie odpowiadają, nie warto na siłę przenosić ich z katalogów wnętrzarskich do naszego wnętrza. W projektowaniu wnętrz najważniejszy jest komfort użytkowników, warto o nim pamiętać na każdym etapie aranżowania skandynawskiej kuchni i nie tylko.