Trendy w aranżacji garderoby

Nowoczesna i funkcjonalna garderoba pozwala nie tylko na uporządkowanie dzieży, ale również na wygodne przechowywanie wielu rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień. Warto więc już na etapie projektowania domu czy planowania generalnego remontu mieszkania wygospodarować miejsce na choćby niewielką garderobę.

W polskim budownictwie do niedawna garderobę można było znaleźć jedynie w dużych apartamentach czy domach jednorodzinnych. W budynkach z wielkiej płyty, na ograniczonej przestrzeni raczej trudno było urządzić garderobę z prawdziwego zdarzenia. Jeśli jednak przyjrzymy się najnowszym trendom w aranżacji wnętrz, okazuje się, że nawet w niewielkim mieszkaniu można urządzić choćby niewielką garderobę, która zdecydowanie ułatwia codzienne poszukiwania odzieży i dodatków.

Gdzie znaleźć miejsce na garderobę?

Zanim zabierzemy się za urządzanie własnej, wymarzonej garderoby, na początku trzeba znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Jeśli nasz dom jest dopiero na etapie projektu, warto po prostu poprosić projektanta, by znalazł miejsce na garderobę z prawdziwego zdarzenia. Jeśli natomiast mamy do dyspozycji gotową przestrzeń, dobrze jest wykorzystać naturalne uwarunkowania architektoniczne. Dobrym miejscem na garderobę może być duży i przestronny przedpokój, w którym można wydzielić sporą część przestrzeni bez szkody dla późniejszego użytkowania pozostałej części przedpokoju. Bardzo popularne jest też urządzanie garderoby w części sypialni, dzięki czemu od razu po wstaniu rano z łóżka możemy zajrzeć do garderoby i przygotować się na nadchodzący dzień pod względem ubraniowej stylizacji.

Funkcjonalna, stylowa i elegancka

Podczas aranżacji garderoby należy pamiętać, że powinna być ona przede wszystkim funkcjonalna. Dobrym i sprawdzonym pomysłem jest podział przestrzeni na strefy, które zdecydowanie ułatwią korzystanie z garderoby. Dobrym rozwiązanie mogą być duże i przestronne szafy, w których znajdzie się miejsce zarówno na wieszaki na duże ubrania wiszące, jak i szuflady i półki, w których można przechowywać nie tylko drobniejsze ubrania, ale również wszelkie niezbędne dodatki, jak paski, torebki czy inne elementy codziennego ubioru. W garderobie powinno również znaleźć się miejsce na szafkę lub półki na buty, dzięki czemu także one będą właściwie poukładane, a nie upchnięte w szafce przy wyjściu.

Jaka przestrzeń jest potrzebna?

Podczas planowania umiejscowienia garderoby trzeba pamiętać, że nie może być ona zbyt mała. Pomieszczenie, w którym trudno się będzie chociażby obrócić, z pewnością nie będzie wygodne w codziennym użytkowaniu. Aby garderoba sprawdzała się na co dzień, powinna mieć co najmniej powierzchnię 1,5 na 1,5 metra. Jest to absolutne minimum, ale oczywiście im większa przestrzeń, tym lepiej. Na takiej powierzchni można już stworzyć aranżację z szaf i półek w kształcie litery U. Dzięki temu d razu po wejściu do garderoby można wszystkie niezbędne rzeczy mieć pod jedną lub drugą ręką. Zabudowa w kształcie litery U pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, pod warunkiem, że będziemy mieć sporo wolnego miejsca w środku. Najlepiej, aby pomiędzy lewą i prawą zabudową było co najmniej 70 centymetrów. Jeśli będzie bardziej wąsko, poruszanie się w garderobie może być już mocno utrudnione.

Planując miejsce na garderobę warto brać też pod uwagę, ile osób będzie z niej korzystało. Zupełnie inaczej będzie wyglądać garderoba dla singla, a inaczej miejsce, w którym będą przechowywane rzeczy całej rodziny. Wtedy trzeba zadbać o to, by każdy z domowników miał swój fragment uporządkowanej przestrzeni. W przypadku niewielkich pomieszczeń warto też zadbać o to, by każdy centymetr kwadratowy powierzchni był optymalnie wykorzystany. Problem może się pojawić wtedy, gdy miejsca będzie zbyt mało, trzeba będzie zabudować wnęki lub urządzić garderobę na poddaszu pod skosami. Do takich przestrzeni raczej trudno będzie dopasować gotowe systemy czy meble garderobiane. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas wykonanie mebli i wszystkich akcesoriów na wymiar. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że garderoba będzie nie tylko stylowa i elegancka, ale również funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu.

Otwarta przestrzeń zamiast pełnego zamknięcia

Trendy w aranżacji garderoby zmieniają się podobnie, jak te dotyczące innych wnętrz w mieszkaniu. Producenci nowoczesnych rozwiązań dążą przede wszystkim do łączenia wygody użytkowania z wysoką estetyką, lekkością i minimalizmem, który dominuje obecnie we wnętrzach. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku garderoby jest otwarcie jej na pomieszczenie, w którym się znajduje, najczęściej na sypialnię. Klasycznym rozwiązaniem, które do tej pory było stosowane najczęściej, było zamknięcie garderoby za pomocą drzwi przesuwnych. Od zewnętrznej strony na drzwiach stosowano lustra, dzięki którym można było optycznie powiększyć przestrzeń.

Obecnie jednak bardzo popularne i na topie są garderoby z przeszkloną przednią ścianą, dzięki czemu cała zawartość ich wnętrza jest widoczna i wpisuje się w stylistykę pomieszczenia. Przeszklona ściana jest też sporym ułatwieniem w użytkowaniu, ma bowiem stały dostęp do światła dziennego, wpadającego przez okno sypialnie. Aby jednak takie rozwiązanie sprawdziło się i było efektownym uzupełnieniem wystroju wnętrza, w garderobie musi panować nienaganny porządek. Zawsze będzie bowiem wyeksponowana i widoczna. Przeszklona garderoba sprawdzi się więc świetnie, ale tylko u osób, które nie mają tendencji do robienia wielkiego bałaganu podczas poszukiwania codziennych zestawów ubraniowych.

Aluminiowe profile zamiast szaf

Nowoczesne garderoby dążą do uporządkowania przestrzeni przy jednoczesnym eksponowaniu wszystkich znajdujących się elementów. Designerskie rozwiązania w aranżacji garderoby coraz częściej oparte są na aluminiowych profilach, które ciągną się na całej długości jednej czy dwóch ścian. Dopiero po ich zamontowaniu pozostała przestrzeń jest zabudowywana półkami, szufladami czy innymi systemami do przechowywania ubrań lub obuwia. Takie nowoczesne systemy do zabudowy można obecnie znaleźć u najlepszych producentów na rynku. Ich największą zaleta jest możliwość skomponowania systemu szytego na miarę indywidualnych potrzeb. Efekt końcowy będzie więc w stu procentach spełniał oczekiwania użytkowników.

Takie systemy do zabudowy doskonale sprawdzają się przede wszystkim we wnętrzach minimalistycznych, industrialnych, a także loftowych. Dają wiele możliwości aranżacyjnych, dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Całe systemy prezentują się bardzo nowocześnie i lekko, a jednocześnie są bardzo wygodne w użytkowaniu. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią mieć wszystko pod ręką i nie chcą mieć w garderobie typowych szaf, w których wszystkie ubrania są zamknięte i niewidoczne dla oczu.

Wyspa nie tylko w kuchni?

Wyspy kuchenne już jakiś czas temu stały się nieodzownym elementem dużych i przestronnych kuchni. Projektanci wnętrz poszli więc o krok dalej i podobne wyspy postanowili zainstalować w garderobie. Ciekawe aranżacje, w których duże garderoby są wyposażone w eleganckie wyspy, można aktualnie oglądać na wielu światowych targach wnętrzarskich. Wyspy kuchenne są wyposażone w szereg szufladek i półeczek, w których można przechowywać galanterię, drobne akcesoria i dodatki. Co więcej, sprawdzą się nie tylko do przechowywania, ale również eksponowania wielu elementów. Dzięki wyspie efektowną biżuterię, zegarki czy apaszki zawsze będziemy mieć pod ręką i nie ma obawy, że zaginą w gąszczu szuflad.

Trendy w oświetleniu garderoby

Wygodna i funkcjonalna garderoba musi być nie tylko dobrze zaplanowana i urządzona, ale również oświetlona. Pamiętajmy, że garderoby najczęściej urządzane są we wnętrzach, w których nie ma naturalnego światła, tym bardziej trzeba zadbać o sztuczne oświetlenie. We wnętrzu garderoby średnio sprawdzają się tradycyjne lampy sufitowe czy stojące, dlatego też w takich wnętrzach coraz częściej wykorzystywane jest oświetlenie LED. Profile czy oprawy LED można zamontować w dowolnym miejscu, wkomponować w płyty gipsowo-kartonowe, witryny mebli, umieścić je wzdłuż podłogi czy sufitu. Oświetlenie LED daje mocne, efektowne światło, które świetnie doświetla wybraną przestrzeń. Doskonale sprawdza się też oświetlenie punktowe, umieszczone w najbardziej problematycznych miejscach. Co więcej, jeśli decydujemy się na ledowe oświetlenie garderoby, możemy pokusić się o specjalne sterowniki i czujniki, dzięki czemu światło w garderobie będzie włączało się samo w momencie, gdy do niej wejdziemy, a wyłączy się, gdy ją opuścimy.

Garderoba jako przestrzeń relaksu? Czemu nie

Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz kreują garderobę nie tylko na miejsce do przechowywania ubrań i dodatków, ale również na przestrzeń, w której można wypocząć po ciężkim dniu pracy, naładować akumulatory, zrelaksować się w ciszy i spokoju. W dużych i designerskich garderobach coraz częściej można spotkać niewielkie szezlongi, fotele przeznaczone do odpoczynku, a nawet systemy nagłośnienia, dzięki czemu podczas wybierania ubrań czy odpoczynku po pracy można relaksować się przy dźwiękach ulubionej muzyki. Dzięki temu garderoba staje się pomieszczeniem, w którym można przebywać o wiele dłużej niż tylko kilka minut dziennie.

Trendów w wystroju i aranżacji garderoby jest całe mnóstw, warto jednak nie tylko brać pod uwagę nowoczesne i zlecane przez projektantów wnętrz rozwiązania, ale również własne potrzeby. Nie wszystko, co świetnie wygląda na projektach w katalogach wnętrzarskich, będzie równie dobrze sprawdzało się w naszych domach i mieszkaniach.