Wnętrza mieszkań i domów, w których na co dzień przebywamy i funkcjonujemy są niejednokrotnie uważane za wyraz naszej indywidualnej osobowości. Fakt, że ich aranżacja jest nowoczesna i zgodna z obecnymi trendami jest więc ważny dla wielu osób. Bardzo często uważają one, że wygląd ich domów świadczy o ich zasobach majątkowych, prestiżu, czy pozycji, którą zajmują w hierarchii społecznej. Związany jest z tym ciągły pęd polegający na dążeniu do podążania za obowiązującą modą. Wśród osób, które chcą posiadać stylowe mieszkanie, coraz bardziej popularne stają się minimalistyczne rozwiązania. Sprawdź czym charakteryzuje się taki sposób aranżacji wnętrz oraz dlaczego warto się na niego zdecydować!
Minimalizm to styl architektoniczny, który jest dosyć łatwo rozpoznać. Wystarczy, że pozna się jego charakterystyczne cechy. Wśród nich najważniejsze są następujące elementy:
Punktem wyjścia przy aranżacji wnętrz w minimalistycznym stylu jest dążenie do jak największej prostoty. Wiąże się to z faktem, iż ten architektoniczny styl wywodzi się z Japonii, w której dużą rolę odgrywa filozofia zen, która dąży do uzyskania w życiu pełnego spokoju. Harmonia i symetria przyjmowanych rozwiązań to fundament. W pierwszej kolejności należy więc raz na zawsze zapomnieć o dodatkach, które w tym stylu są całkowicie zbędne i niepotrzebne. Minimalizm istnieje bez wszelakich bibelotów, dekoracji, ozdób, czy figurek ustawionych na szafkach. Nawet wnętrza w stylu minimalistycznym charakteryzują się wyjątkową prostotą. Nie znajdziemy tam żadnych nieregularnych kształtów, załamań ścian, łuków, kolumn, czy też wypukłości lub wklęsłości.
Minimalizm staje się coraz częściej obecny we wnętrzach naszych domów i mieszkań. Nic w tym dziwnego, w końcu taki sposób aranżacji kuchni, salonu, jadalni, sypialni oraz innych pomieszczeń to rozwiązanie uniwersalne, które posiada wiele zalet. Oto najbardziej istotne mocne strony minimalizmu w architekturze:
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach funkcjonuje podstawowa zasada, zgodnie z którą – mniej znaczy więcej. Reguła ta sprawdza się w wielu sferach ludzkiego życia. Coraz większego znaczenia nabiera także na przestrzeni architektonicznej. Najpopularniejsi projektanci wnętrz zapominają o przepychu i bogatych zdobieniach. W zamian tego stawiają na klasykę, prostotę oraz minimalizm. Niejednokrotnie ich projekty są wręcz ascetyczne. Cechy te bezpośrednio wpływają na popularność i powszechność takich rozwiązań, które spotkać można w wielu polskich domach.